Soma’lı çocuklara hediyeler gönderiyoruz!

surprise-present-kid-bag-600x400

Fotoğraf temsilidir.

Soma’da yakınlarını kaybeden çocuklar için; devlet ya da derneklerin karşılayacakları temel ihtiyaçların yanında, belki unutulacak, belki ailenin imkanı dahilinde alınamayacak bir kaç hediye göndereceğiz.
Sistem şöyle işleyecek;

1 – Kimse kimseye para göndermeyecek. Bağışcılar dilerse kendi çevrelerinden, eş – dost – akrabalardan yardım isteyebilir fakat asla ne bana – ne başka birine para göndermeyecek, hediyesini kendi alacak.

2 – Soma ilçesi ya da Manisa ilinde bir depo bulunacak. Araştırmalar devam ediyor. Bu deponun adresi yardımlar toplanmaya başlanacağı zaman duyurulacak.

3 – Çocuklara alınacak hediyeler belirlenecek. Gerekirse grup içinde hediye türü – ardından modeli için anket yapılacak. Güvenilir, uzun süredir piyasada olan online alışveriş sitelerinden bu hediyelerin linkleri yardımda bulunmak isteyenlerle paylaşılacak.

4 – Örnek üzerinden konuşuyorum; “Ahmet bey bisiklet alabileceğini söyleyecek. Kendisine şu link gönderilip; http://bit.ly/1mTcwNm ki bu bisiklet modeli anketle belirlenmiş olacak diyelim; dilerse kendi kredi kartıyla, taksitle, dilerse arkadaşları arasında topladığı parayla, havale ile alması istenecek.

5 – Bisikleti alan Ahmet bey faturayı kendi adresine isteyecek, ürünün teslimat adresi olarak Soma’daki depoyu verecek. Yine diyelim Ayşe hanım şunu alacak; http://bit.ly/1nccWB9 Yine fatura adresi kendisi olacak, parayı alışveriş sitesine ödeyecek, teslimat adresi bu depo olacak.

6 – İnternetten alışveriş yapmak istemeyen arkadaşlar yine kimseye para göndermeden; çevresinden alışveriş yapacak ve kendisi kargo ile bu depoya gönderecek.

7 – Hediyeler hem aileleri – hem de çocukları incitmemek için törenle – bol bol fotoğraf çekimi ile dağıtılmayacak, sessiz sedasız verilecek. Çay içmeye gidilen evin, ayakkabılığın yanına bırakılıp çıkılacak. Bu nedenle depoya gönderilen ürünlerin takibi için farklı seçenekler var;
a) Yardımda bulunan kişi dilerse burada belirlenen tarihte, örneğin 21 Haziran günü Soma’ya gelecek, depoda kendi gönderdiği ürünü görebilecek, teslimine tanıklık edebilecek.
b) Soma’ya gelemeyen kişiler için, Soma’ya o gün giden gönüllüler depodaki ürünlerin fotoğraflarını tek tek çekecek, deponun içindeyken, halka göstermeden, sessiz sakin çekilecek fotoğraflar. “Gönderici Adı : Ayşe Yılmaz” olan koli fotoğraflarda görünecek, bu fotoğraflar yine bu grupta paylaşılacak. Bahsi geçen ve ürünlerin dağıtılacağı gün Soma’ya dileyen herkes gelebilecek, bu fotoğrafları da onlar çekecek.

8 – Seçilecek hediyeler söylediğim gibi genelde “ekstra – lüks” denip unutulabilecek şeyler olacak. Hobi malzemeleri, müzik aletleri, belki bir nebze pahalı oyuncaklar, vb.

Günler içinde konu biraz daha netleşecek.
Öyle haftalar – aylar sürmeyecek fakat. Kısa süre içerisinde işe yarar şeyler yapacağız.

Facebook grup adresi şu;
https://www.facebook.com/groups/236933449835361

Proje fikrini yaratan John Milton arkadaşımıza teşekkürler…

Bir cevap yazın