Hayvan dostlarımıza ithafen

 

Hayvanları seviyorsanız yapmayın!

– Yere attığınız sakızlar, kuşlar ekmek sanıp yemeye çalışıyorlar ve o sakızlar gagalarına yapışıyor! Aç ve susuz ölüyorlar…
– Özellikle kış aylarında arabanızı çalıştırırken lütfen tekerleklerini ve motorunu iyice kontrol edin, ısınmak isteyen kedilerin ölmesini istemezsiniz!
– Size hiçbir zararı olmayan sokak hayvanlarını şiddete mağruz bırakmayın! Bırakanları belediyeyi arayarak şikayet edebilirsiniz.
– Küçükken çok sevimli görünen bu dostları büyüyüp yaramazlık yapıyor bahanesiyle tekrar sokaklara gönderecekseniz ne olur almayın! Hayvan bakımı özveri ister, zaman ister, anlık zevkleriniz için onları ne olur harcamayın!
– Çok özel bir durum yok ise, aşıları tam evcil bir hayvan yeni doğacak bebeğinize hiçbir zarar vermez, tüyü kaçar bahanesiyle onlardan vazgeçmeyin, aşısı tam bir hayvanın hiç kimseye zararı olmayacağı gibi psikolojik ve sosyal açıdan çocuklarınıza çok iyi bir öğretmen olacaklarını unutmayın!

Hayvanları seviyorsanız yapın!

– Her şeyden önce vejetaryen ya da vegan olun!
– Her kutu sütün dibindeki azıcık sütü bile ekmekle karıştırıp evinizin önüne koysanız en azından bir hayvanı doyurmuş olursunuz!
– Kendiniz için değil minik dostlar için yoğurt vb kapları biriktirin, mutlaka yemeklerinizden artan bir şeyler olur, içine biraz ekmek ve süt ekleyip kapınızın önüne koyabilirsiniz.
– Yaz aylarındaki en önemli eksiklik su! Her yer kuruyor bir damla su bulmak zor, evden çıkarken yanınızdaki pet şişeden bir kaba azıcık su dökseniz hiçbir yere geç kalmazsınız emin olun!
– Kanadı kırılmış ya da yaralanmış bir kuş görürseniz üzerine bir örtü atarak tutup en yakın veterinere götürün, hiçbir ücret ödemeyeceksiniz. Kedilerin ya da kargaların ona zarar vermesini engelleyip hayata döndürmüş olursunuz!
– Aynı şekilde, yaralanmış kedi ya da köpek gördüğünüzde veterinerlerin ücretsiz tedavi ettiğini bilin!

Bir cevap yazın