Soma’lı çocuklara hediyeler gönderiyoruz!

surprise-present-kid-bag-600x400

Fotoğraf temsilidir.

Soma’da yakınlarını kaybeden çocuklar için; devlet ya da derneklerin karşılayacakları temel ihtiyaçların yanında, belki unutulacak, belki ailenin imkanı dahilinde alınamayacak bir kaç hediye göndereceğiz.
Sistem şöyle işleyecek;

1 – Kimse kimseye para göndermeyecek. Bağışcılar dilerse kendi çevrelerinden, eş – dost – akrabalardan yardım isteyebilir fakat asla ne bana – ne başka birine para göndermeyecek, hediyesini kendi alacak.

2 – Soma ilçesi ya da Manisa ilinde bir depo bulunacak. Araştırmalar devam ediyor. Bu deponun adresi yardımlar toplanmaya başlanacağı zaman duyurulacak.

3 – Çocuklara alınacak hediyeler belirlenecek. Gerekirse grup içinde hediye türü – ardından modeli için anket yapılacak. Güvenilir, uzun süredir piyasada olan online alışveriş sitelerinden bu hediyelerin linkleri yardımda bulunmak isteyenlerle paylaşılacak.

4 – Örnek üzerinden konuşuyorum; “Ahmet bey bisiklet alabileceğini söyleyecek. Kendisine şu link gönderilip; http://bit.ly/1mTcwNm ki bu bisiklet modeli anketle belirlenmiş olacak diyelim; dilerse kendi kredi kartıyla, taksitle, dilerse arkadaşları arasında topladığı parayla, havale ile alması istenecek.

5 – Bisikleti alan Ahmet bey faturayı kendi adresine isteyecek, ürünün teslimat adresi olarak Soma’daki depoyu verecek. Yine diyelim Ayşe hanım şunu alacak; http://bit.ly/1nccWB9 Yine fatura adresi kendisi olacak, parayı alışveriş sitesine ödeyecek, teslimat adresi bu depo olacak.

6 – İnternetten alışveriş yapmak istemeyen arkadaşlar yine kimseye para göndermeden; çevresinden alışveriş yapacak ve kendisi kargo ile bu depoya gönderecek.

7 – Hediyeler hem aileleri – hem de çocukları incitmemek için törenle – bol bol fotoğraf çekimi ile dağıtılmayacak, sessiz sedasız verilecek. Çay içmeye gidilen evin, ayakkabılığın yanına bırakılıp çıkılacak. Bu nedenle depoya gönderilen ürünlerin takibi için farklı seçenekler var;
a) Yardımda bulunan kişi dilerse burada belirlenen tarihte, örneğin 21 Haziran günü Soma’ya gelecek, depoda kendi gönderdiği ürünü görebilecek, teslimine tanıklık edebilecek.
b) Soma’ya gelemeyen kişiler için, Soma’ya o gün giden gönüllüler depodaki ürünlerin fotoğraflarını tek tek çekecek, deponun içindeyken, halka göstermeden, sessiz sakin çekilecek fotoğraflar. “Gönderici Adı : Ayşe Yılmaz” olan koli fotoğraflarda görünecek, bu fotoğraflar yine bu grupta paylaşılacak. Bahsi geçen ve ürünlerin dağıtılacağı gün Soma’ya dileyen herkes gelebilecek, bu fotoğrafları da onlar çekecek.

8 – Seçilecek hediyeler söylediğim gibi genelde “ekstra – lüks” denip unutulabilecek şeyler olacak. Hobi malzemeleri, müzik aletleri, belki bir nebze pahalı oyuncaklar, vb.

Günler içinde konu biraz daha netleşecek.
Öyle haftalar – aylar sürmeyecek fakat. Kısa süre içerisinde işe yarar şeyler yapacağız.

Facebook grup adresi şu;
https://www.facebook.com/groups/236933449835361

Proje fikrini yaratan John Milton arkadaşımıza teşekkürler…

3 comments

 1. Duygu Askr says:

  Fikrin temeli çok güzel, bu yüzden ben de yardımcı olmak isterim. Sadece telefon playstation gibi luks seyler ve bisiklet gibi diger cocuklarin elde edemeyecegi seyler konusunda ayni fikirde degilim.

  Ancak pastel boya, muzik enstrumani vs bunlar cok guzel fikirler.
  Geri kalana gelince, benim baska bir fikir aklima geldi. Bireysel olarak buyuk hediyeler almak yerine, babasi olen olmeyen tum somali cocuklara ortak kullanimli hediyeler alabilir miyiz acaba ve oyle bir duzen oturtabilir miyiz? Ornegin bisikletler, belli sayida bisiklet oraya alinsa ve tum cocuklarin kullanimina acilsa, bir duzen kurulsa cocuklar icin?

  Ya da mesela ayda bir cocuk tiyatrolari gitse oraya? (Bu konuda ben yardimci olabilirim sanirim) iste ne bileyim, cocuk kulupleri olsa, otellerde falan cocuklar icin kurulan cinsten. Bu cocuklar oraya gidip resim yapabilse, oyun oynayabilse, ders calisabilse, muzikle ugrassa vs.

  Hatta yine yardimci olabilecegim bir konu olarak, bilim kulubu kurulabilir, degisik deneyler yapilabilir (izmir’de mevlana bilim merkezi var ve cocuklara bu sekilde degisik deneyler gosteriliyor, ya da degisik canlilar anlatiliyor onun gibi) Bunlara yardimci olabilecek gonullu bulabiliriz saniyorum. Zaten tiyatro ve bilim konusunda ben elimden geleni yaparim.

  Oradaki cocuklarin boyle bir sosyal alan imkani yok, sehirdekiler gibi kres gibi, anaokulu gibi yerlere de gonderilmiyorlar.
  Sadece babasi olen cocuklari hediyelere bogmak hem o cocuklar hem de babalari sag olan cocuklar icin agir psikolojik travmalara sebep olabilir, benim de aklima bu geldi. Neden oradaki butun cocuklara yararli olmayalim ki?

Bir Cevap Yazın